Kdo je zodpovědný za chyby v účetnictví

Ačkoliv většina z vás si účetnictví sama nevede, ale má účetní nebo správní účetní firmu, jediný kdo je zodpovědný za případné chyby v účetnictví dle zákona je statutární orgán nebo u živnostníků onen živnostník sám.

Velká část majitelů ordinací účetnictví nekontroluje s odůvodněním, že oni účetnictví přeci nerozumí a od toho mají účetní firmu. Ale takový přístup je poměrně rizikový a nezodpovědný. Statutární orgán má zákonnou povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře a mezi takové činnosti rozhodně patří i kontrola účetnictví.

Každý majitel nebo statutární orgán by měl účetnictví průběžné kontrolovat a mnoho veličin z něj umět zkontrolovat - zejména cizí kapitál (dluhy), tržby, zásoby, peníze (pokladna a bankovní účty), pohledávky a obchodní závazky nebo dlouhodobá hmotná aktiva.

Pokud někomu dlužíte úvěr 2mil. Kč nebo vaše ordinace vlastní vůz za 0,5mil. Kč, měli byste takové významné skutečnosti zkontrolovat. Stav z účetnictví by měl vždy odpovídat reálné stavu. Kdo ví o reálném stavu více, než majitel nebo statutární orgán?

Nezávazně poptat konzultaci

Výše uvedené citace předmětné legislativy vychází ze zdrojů platných ke dni 20.10.2020.

Cookies jsou na našich stránkách užity za účelem měření návštěvnosti webů, cílení reklamy a přizpůsobení zobrazení webových stránek. Cookies najdete zde.